Gyakran hangoztatott tétek, hogy a gyógyításnál is előbbre való a betegség megelőzése. Míg az orvosok többsége a betegségek gyógyítását tűzte ki célul, két híressé vált férfi a megelőzés fontosságát hirdette. Edward Jenner 1796-ban fedezte fel a védőoltást, 1847-ben pedig Semmelweis Ignác felismerte a fertőtlenítőszerek használatának nélkülözhetetlen voltát a kórházakban.
![]() |
Edward Jenner oltókészlete (1800 körül) |
Védőoltások
Ha az élő szervezetet legyengített kórokozótörzzsel oltjuk be, megelőzhetjük a betegség esetleg halállal végződő kialakulását. Ezt az eljárást a Közel- és a Távol-Keleten már jóval azelőtt alkalmazták, hogy a XVIII. század elején Törökországból eljutott Európába.
![]() |
„Oltási összejövetel” Philadelphiában. Illusztráció a The Day’s Doings 1871. december 16-ai számából |
Fertőtlenítés
Manapság természetesnek vesszük, hogy a kórházakban tisztaság uralkodik, ám hajdanán az orvosok akár a boncolás után is közvetlenül vizsgáltak beteget – anélkül, hogy kezet mostak volna. Semmelweis Ignác, a XIX. században praktizáló magyar szülészorvos egy bécsi kórházban megfigyelte, hogy a gyermekágyi lázban meghalt fiatal anyák száma sokkal magasabb azokon az osztályokon, amelyeken orvosok és orvostanhallgatók is tevékenykednek, mint azokon, amelyek csak bábák látják el a kismamákat.
![]() |
Karbolsavas spray Párizsból. Lister találmányát Lucas-Championniére fejlesztette tovább. A francia sebészek az elsők között alkalmazták e fertőtlenítési eljárást (1875 körül) |
0 komment:
Megjegyzés küldése