Általában John Boyd Dunlopot szokták az első levegővel töltött gumiabroncs feltalálójaként ünnepelni, pedig igazság szerint ő csupán Robert Thomson 42 évvel korábbi ötletét élesztette fel.
![]() |
Dunlop fia, Johnny Dunlop (kb. tízévesen) gumiabroncsos kerékpárját hajtja. |
1947-ben eladta a gyártási jogokat Thomson a Whitehurst és Tsai. Társaságnak, akik meg is kezdték az ipari termelést, de eleinte a bonyolult és drága gumiabroncsos kerekek nem hoztak piaci sikert (az abroncsokat 70 db csavar fogta a kerékhez).
A felfújható gumiabroncsot elfelejtették, aztán a szintén skót John Boyd Dunlop, belfasti felcser 1887-88-ban továbbfejlesztette. Dunlopot, hogy fia triciklijének kereke milyen mély nyomokat hagy a kertben. Vízzel teli kerti locsolócsőből készített gumiabroncsot a háromkerekű kerékpárra. Orvosa, Sir John Fagan kitalálta, hogy az abroncsokat levegővel kéne megtölteni. Így született meg a felfújható gumiabroncs – másodszor. 1888. július 23-én Dunlop benyújtott egy szabadalmat: „Kerékpára-, tricikli és kocsikerék abroncsának továbbfejlesztése” címen, és decemberben már szerződése is volt egy belfasti kerékpárgyárral.
![]() |
Egy régi Dunlop-reklám |
Tudtad?
Dunlop eredeti abroncsa a kerékhez volt ragasztva, így nagyon nehéz volt szerelni. Ezt a problémát a brit Charles Kingston Welch oldotta meg 1890-ben a „drótos” gumiabroncs feltalálásával, ami a mai napig használatban van.
A világ első gumiabroncsát a francia Edouard Michelin szerelte fel egy autóra 1895-ben.
0 komment:
Megjegyzés küldése