A nomád civilizáció sok ezer évvel idősebb a görög vagy római kultúránál. Iszlám köntösben a világ jelentős részét meghódította, a XX. század életmód nyomásának azonban már nem tudott ellenállni.
![]() |
Időtlen jelenet - beduin nomádok esti imája a Szaharában. |
Bérkaravánok
A nomádok azóta is terméketlen sivatagokban és sztyeppéken élnek. Húst, bőrt és gyapjút adtak el a sivatag peremén fekvő oázisokban és településeken élő parasztoknak, városlakóknak. Tevéikkel árut szállítottak, s ők kalauzolták a kalmárokat a karavánutakon – például a Szaharát átszelő aranyúton vagy a Közép-Ázsián keresztül Kínába vezető selyemút mentén.
![]() |
A kazah lovasok elődjük, Dzsingisz kán nomád életmódját folytatták még 1899-ben is. |
A hadvezéreik által egyesített nomád törzsek többször is hatalmas területeket hódítottak meg a történelem folyamán. A Római Birodalom bukását a kívülről betörő germán gótok és vandálok segítették elő. A Baltikumtól a Kaszpi-tengerig terjedő területek örököseként Attila, a hunok fejedelme egész Közép-Európát meghódította, s életében csak egyetlen vereséget szenvedett: a franciaországi Orléans közelében fekvő Catalaunumnál, i. sz. 451-ben. A XIII-XIV. században a mongol Dzsingisz kán és Timur-Lenk Ázsiát és a Közel-Keletet hódította meg. A nomád törzsek legyőzhetetlenek voltak, ha ilyen képességű vezetők álltak az élükön.
A nomádok legidőtállóbb tette az iszlám térhódítása volt, az i. sz. VII. században. A beduinokat – vagyis a nomád arabokat – Mohamed próféta tanai vezették, és a zsákmány ígérete. Ez a sajátos hagyományú, Arábiában és Észak-Afrika szaharai részén élő nép függetlenségéről, szabadságvágyáról és harciasságáról volt ismert. Igénytelen, gyors egypúpú tevéikkel otthonosan mozogtak a sivatag hatalmas térségein, s jórészt nekik köszönhető, hogy az iszlám oly villámgyorsan terjedt: egy évszázaddal Mohamed halála után már Észak-Spanyolországtól Kínáig terjedt az uralmuk.
![]() |
1870-ben ilyen palankinon (fedett hordszéken) szállították a gazdag észak-afrikai nomádok háremét. |
A sivatag lakói ma olajat termelnek, számos beduin az iparban dolgozik. Az 1960-as évek súlyos aszályai, a modern távközlés, valamint a kormányok mezőgazdasági törekvései nyomán nagyban csökkent a nomád életmódot folytatók száma. Az állami központosítás kényszerű letelepítéssel próbálta megtörni a törzsek önállóságát. Ma már jórészt csak a turisták szórakoztatására őrzik a szokásaikat.
0 komment:
Megjegyzés küldése