A természet számtalan gyógyhatású anyagának eddig még csak töredékét fedezték fel. A tudósok ezekből gyógyszereket fejlesztenek olyan betegségek orvoslására, amelyekkel szemben eddig tehetetlenek voltunk.
Sokáig azt hittük, hogy az emberiséget sújtó csapások legtöbbjét – mint például a tüdőbajt, a gyermekbénulást, a pestist – már sikerült leküzdeni. Ám tévedtünk; időközben ezek mellé olyan súlyos, akár kontinensek elnéptelenítésével fenyegető betegség is társult, mint az AIDS. Sőt egyre több, eddig sikerrel kezelt kórokozó mutatkozik ellenállónak a gyógyszerekkel szemben.
Szerencsére azonban ma is érvényes Friedrich Hölderlin, a 18-19. században élt német költő vigaszt nyújtó sora, miszerint a veszélyben mindig ott rejlik valahol a megoldás is. A tudósok az egész világon arra törekszenek, hogy nagy hatású gyógyszereket fejlesszenek ki. Ebben segítségükre van a Föld két nagy kincsesbányája, amelyek eddig rejtegették titkukat az emberek elől: az őserdők zöld, az óceánok kék patikája.
A fajok sokszínűsége
Nemcsak az őserdőkben és a világtengerekben élő fajok sokszínűsége miatt található itt a hatásos alapanyagok rendkívül gazdag választéka. Hozzájárulnak még ehhez azok a hihetetlenül nehéz körülmények is, amelyek között az adott fajok példányai a túlélésért harcolnak. A trópusi őserdőben, ahol egymással testközelben él üldöző és zsákmány, csak a nagyon kifinomul túlélési technika adhat esélyt az élőlényeknek., hogy másnap is megpillanthassák a napvilágot. A nagy töménységű méreg, illetve az ellenméreg jelenti a leghatékonyabb harci eszközt az evolúció folyamatában, az itt élő állatok és növények tehát évmilliók óta azon fáradoznak, hogy ezekkel minél jobban felfegyverkezzenek.
Azoknak a kutatóknak, akik egyre mélyebbre hatolnak az őserdőben a gyógyító anyagok nyomában, egyszerre több tudományágban is jártasnak kell lenniük. Vannak például olyan etnológus-orvosok, akiknek néprajzi jártasságához alapos orvosi ismeretek társulnak. Ennek köszönhetően hasznosítani tudják a nép gyógyítók és a sámánok évezredek alatt összegyűjtött titokzatos tudását.
A bennszülött tongew törzs tagjaitól tudta meg az antropológus, hogy a férgesség okozta gyomorfájdalmak enyhítésére ők is ezt a növényt fogyasztják. A kémiai vizsgálatok igazolták, hogy a levelek olyan hatóanyagot tartalmaznak, amely kiűzi a szervezetből a parazitákat. Sőt, ezt a majmok által fogyasztott növényt bizonyos daganatos betegségek kezelésére is sikerrel alkalmazták.
A tudósok is gyakran meglepődnek azon, milyen sokféleképpen felhasználható egy-egy gyógynövény. Madagaszkár lakói például egy örökzöldből (Catharanthus roseus) készítenek lázcsillapító főzetet. Az elemzések az mutatták ki, hogy a lázcsillapítás mellett ez a növényi hatóanyag csökkenti a vérnyomást, illetve vércukorszintet is.
Szinte mindenre jó növényi kivonatot
A bizonyíthatóan gyógyhatású trópusi növények száma szinte végtelen. Egy mimózfajta leveléből például gombás fertőzés elleni gyógyszert nyernek, a jamszgyökérből a tüdőbetegség utókezelésére alkalmas szert készítenek, a Cordia nodosa bogyójából pedig lázcsillapító teát. A Sappi karta leveléből főzött ital a hányinger csillapítására, a Passiflore az időskori cukorbetegség kezelésére alkalmas. A csendes-óceáni tiszafából több évtizede állítják elő az emlőrák kezelésre szolgáló paclitaxel nevű hatóanyagot.
Szinte mindennap bővül a „zöld patikából” nyert hatóanyagok listája. Ez nem meglepő, hiszen a Földünkön élő mintegy 250 000 virágos növényfaj alig 5 ezrelékét vizsgálták meg eddig farmakológiai szempontból.
A tengerben rejlő gyógyító erő
Talán még ennél is több hatóanyag vár felfedezésre a „kék patikában”. A földfelszín 70 százalékát víz borítja, ennek legnagyobb része sót tartalmaz. Mintegy 500 000 állatfaj és 10 millió algaféle él itt. A világtengerek élővilágában becslések szerint legalább 500 millió eddig ismeretlen hatóanyag található.
A szabad szemmel nem látható méretű algákkal érték el eddig a legmeghatározóbb jelentőségű kutatási eredményeket. Az algák egyaránt alkalmasak megelőzésre és gyógyításra is, hiszen ami a bennük lévő ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat illeti, szinte felülmúlhatatlanok. A számtalan algafajból ragadjunk ki példaként egyet, a Spirulnia platensis nevű mikroalgát. A Mexikó felföldjein 500 évvel ezelőtt élt aztékok csodaszernek tartott kékeszöld színű lepényt készítettek belőle. Ez a gyógyhatású készítmény később a feledés homályába merült, mígnem 1964-ben Jean Leonard belga botanikus az afrikai Csádban egy piacon megpillantotta ezt a csodálatos kékeszöld süteményt.
A csodatévő alga
Azóta amerikai, kanadai, japán és kínai tudósok is alaposan megvizsgálták ezt az algafajt. Észrevették, hogy a rendkívül pici alga meglepően szapora. A sós vizű beltengerekből évente egy hektáron 30 tonnát is lehalásznak belőle, tízszer annyit, mint amennyi szójabab terem egy ekkora földterületen.
A legfontosabb azonban az a tény, hogy a mikroalgák tápanyagaik révén számos betegség kiegészítő kezelésére vagy akár gyógyítására is alkalmasnak bizonyultak. Eddig sikerrel használták fel akne (pattanásos bőr), allergia, ízületi gyulladás, légúti fertőzések, gyomornyálkahártya-gyulladás, vérszegénység, idült ízületi panaszok és fájdalmak, depresszió, gyomorhurut, magas vérzsír-, illetve vércukorszint, a szervezet csökkent védekezőképessége, az AIDS, májzsugor, gyomorfekély és nehézfém-mérgezések esetében. Alkalmazása révén még a rák kezelésében is eredményeket értek el.
Rákellenes szerek
A rák az orvostudomány egyik félelmetes ellensége, amelynek leküzdésében a tengerben található élőlények hatóanyagainak is rendkívül nagy szerepe lehet. A mélytengeri szivacsokból kivont discodermolid nevű anyag segítségével gátolni lehet a rákos sejtek osztódását. Egy másik szivacsfajban német kutatók olyan hatóanyagot találtak, amelyek behatol a rákos sejtekbe, majd elpusztítja azokat. A tüskéscápából egy hormonjellegű anyagot, az úgynevezett squalamint vonták ki. Állatkísérletekben a kezdődő daganatok kialakulását sikerrel akadályozták meg ennek a nagy reményekkel kecsegtető szernek az alkalmazásával
Óriási anyagi ráfordítás
A Földközi-tenger mélyén élnek a hatalmas kolóniákat alkotó, zsákszerű formát öltő, szem nélküli élőlények, az aszcidiák. Ezekből a gerinchúros zsákállatokból nyerték az ET 742 jelzésű rákellenes szert. Klinikai kísérletekben bőrdaganatokat, valamint emlő- és tüdődaganatos sejteket sikerült alkalmazásával összezsugorítani. A gyógyszerészek dolgát azonban igencsak megnehezíti az a tény, hogy egyetlen gramm hatóanyag előállításához 1 tonna aszcidiára van szükség. Emiatt Formentera szigeténél egy víz alatti telepen megkísérlik szaporítani ezeket a hasznos állatkákat.
![]() |
A NÖVÉNYTŐL A TABLETTÁIG Ázsiában sokkal több gyógynövényt ismernek, mint Nyugaton. Ha felfedezik egy növény hatóanyagát, óriási mennyiségű gyógyszer állítanak elő belőle. |
De a „kék patika” némely áldásos szeréhez ennél egyszerűbben is hozzájuthatunk. A szívinfarktus kockázatának csökkentése érdekében ajánlatos a tengeri halak fogyasztása. Meglepő módon éppen a zsírosabb húsú halfajok, a lazac, a makréla és a szardínia fejtik ki a legjobb hatást. Ezek tartalmazzák ugyanis az értékes omega-3 zsírsavakat, amelyek védik a verőerek, így a szív egészségét.
A kapzsiság megmentheti az esőerdőt?
Az orvostudomány és a gyógyszeripar kutatóinak fáradhatatlan tevékenysége nemcsak a betegeken, hanem az esőerdőn is segít. A gyakorlat eddig sajnos az mutatta, hogy az ember határtalan kapzsiságtól hajtva mértéktelenül pusztította az erdőségeket. Most azonban talán megfordulhat ez a folyamat. Reméljük, az esőerdők üzleti érdektől vezérelt pusztítói felhagynak az értékes fék kivágásával, ha belátják, hogy az ott élő gyógynövényekkel több pénzt lehet keresni.
Az amerikai Merck and Co. gyógyszergyártó cég a közép-amerikai Costa Rica kormányának évente 1 millió dollárt fizet annak fejében, hogy begyűjthessék az ottani esőerdőkben termő gyógynövényeket. Mivel ez a tevékenység komoly pénzforrást jelent, a kormánynak érdekében áll az erdők védelme.
![]() |
Ha az onnan származó gyógynövények jó pénzt hoznak, akkor talán nem pusztítják ki az esőerdőket. |
Az orvostudomány számára minden kivágott ga hatalmas veszteség. Az amerikai nemzeti rákkutató intézet eddig körülbelül 3000 gyógynövényt azonosított, amelyeknek hatóanyagát fel lehet használni a rákellenes kutatásokban. Ezeknek a gyógynövényeknek mintegy 70 százaléka a trópusi esőerdőkben terem.
0 komment:
Megjegyzés küldése