A múlt század egyik legnagyobb vulkáni kitörése csonkította meg ezt a hegyet az alaszkai pusztaságban.
Kevés nevezetes esemény történt a XX. században, amelyről olyan hamar hírt adtak volna, mint az észak-amerikai Mt. Katmai esetében. A Dora nevű gőzhajó az alaszkai Kodiak-sziget azonos nevű kikötője felé haladt, amikor a kapitány 1912. június 6-án délután egy órakor a következőket jegyezte fel a hajónaplóba: „Sűrű füstoszlopot láttam az Alaszka-félszigetről felemelkedni, közvetlenül a tat irányából. Meghatároztam a helyet, s az a Mt. Katmainak felelt meg, körülbelül 88 km távolságra.”
Füst, hamu és robbanások
Heves széllökések és fényvillanások kíséretében a füst két órával később utolérte a hajót, s csakúgy, mint a tenger felszínét, fehér hamu lepte be. Hamuréteg rakódott Kodiak városára is, és súlya alatt háztetők szakadtak be.
Az Alaszkai-félszigeten, Cold Baynél (Hideg-öböl) súlyos földrengés volt, amelyet olyan erős robbanás követett, hogy azt az 1300 km-re eső brit columbiai határon is érezték. Éjszaka és másnap újabb vulkánkitörések rázták meg a földet, mígnem június-7-én este 10 óra 40 perckor éles, sárga színű fény villant fel a fehéren izzó vulkáni hamuból, szinte nappali fénnyel árasztva el a környéket. Másnap a távoli hegycsúcsok ismerős körvonalainak látványa igazolta egy szemtanú állítását, aki úgy vélte, hogy „a Mt. Katmai teteje eltűnt”.
![]() |
BEOMLOTT HEGY Miután a közeli vulkánkitörés az olvadt kőzeteket "kiszippantotta", a Mt. Katmai bemomlott, s helyén ún. kaldera keletkezett, amely megtelt vízzel. |
Robert F. Griggs amerikai botanikusnak csak 1915-ben sikerült expedíciójával eljutni a Katmai –völgybe. Agyagos futóhomokot és habkőport találtak a helyszínen, ahol egyetlen fa, de még egy fűszál sem maradt meg. A talaj üresen kongott lépteik alatt, és amikor erősebben dobbantottak rá, a repedésekből kénes gőzök törtek a felszínre. Emiatt, nagyon okosan, úgy döntöttek, hogy visszafordulnak. Egy év múlva azonban ismét felkeresték a helyszínt, és óvatosan haladva az újonnan keletkezett, tátongó szakadékok szélén feljutottak a Mt. Katmai tetejére.
![]() |
NAGY NYOMÁSÚ TŰZHELY Griggs expedíciójának tagjai reggelit készítenek a vulkáni gőzökön. |
Akkor még nem ismerték fel, hogy ez volt a korábbi katasztrófa oka. Nem a Mt. Katmai, hanem az új vulkán tört ki, és a föld alatti repedéseken keresztül a megolvadt kőzeteket kiszippantotta a Katmaiból, ezért a hegycsúcs beomlott. A Novarupta azután 215 m vastagon, izzó hamuval temette be a völgyben a hómezőket és a folyókat; a Tízezer füstoszlop pedig a forró víz gőzeként került a felszínre.
KIETLEN TÁJ A Tízezer Füst Völgyének Panorámája
A völgy már nem füstölög. Pasztellszínű sivataggá változott, amelyet fantasztikus formákra pusztított le 80 év alatt a fagy, a szél és a jeges folyók vize. Ilyen lehetett a Föld az idők kezdetén.
0 komment:
Megjegyzés küldése