Mindössze 30 évvel katasztrofális háborús veszteségei és az idegen megszállás után Japán társadalmi hagyományaira támaszkodva és azokat módosítva egyedülálló ipari-üzleti kultúrát hozott létre, és a világ vezető gazdasági hatalmává vált. II. világháborúban elszenvedett vereség után Japán öt éven belül rendkívüli gazdasági növekedést ért el. A gazdasági növekedés 1950 és 1973 között évi 9%-os, 1973 és 1994 között pedig évi 3,5%-os volt.
![]() |
Munkások pihennek az egész napi fárasztó munka után egy tokiói kapszuka-hotelban. |
Az ország az amerikai megszállást követően, 1952-ben mind versenyképesebb lett, amit ösztönzött az amerikai – például a tervezési és a hajógyártási – technológiai importja és az, hogy az amerikai ötleteket maguknál az amerikaiaknál is jobban ki tudták aknázni. Japán zökkenőmentesen állt át az első ipari forradalom iparágairól (textil-, vas- és acélgyártás, hajóépítés) a második (jármű- és gépgyártás, tervezés), majd végül a harmadik ipari forradalom high-tech iparágaira (komputergyártás, félvezetőgyártás, elektronikai ipar).
![]() |
A menedzserképzőben az elit diákok félreteszik hagyományos zárkózottságukat, hogy hatékony telefonstílust tanuljanak. |
Az ipartámogatás része volt az adókedvezmény és az import korlázotása. A vállalkozó szellem ugyancsak fontos elem volt a sikernek, ahogy a japán iparigazgatás is. Az amerikai megszálló erők ugyan feloszlatták a dzajbacukat, de azok új formában, kejrecuként újjáalakultak. Ez utóbbit szorosan egymáshoz kapcsolódó vállalkozások csoportjai alkotják, amelyeket képzett, professzionális menedzserek csapata irányít.
A siker titka
A japán gyáripar sikerének titka azonban leginkább a kajsában vagy vállalatban áll, amelyen belül szigorú figyelmet szentelnek a tervezésnek, a kutatásnak, s mindenekelőtt a munkaerő szervezésének és irányításának.
![]() |
Az 1945-ös háborús vereség után sok visszatérő katonát légitámadásban lebombázott otthon, összetákolt viskóban élő család várt. |
Bár később Japánnak küzdenie kellett azért, hogy megtartsa lendületét, máig vezető gazdasági hatalom maradt. A világ legnagyobb vállalkozásai közül nyolc, köztük a Toyota, a Hitachi és a Nissan, japán.
0 komment:
Megjegyzés küldése